top of page

Filtre Kahve

Filtre KahveOnlarca farklı çeşidi olan kahve, aslına bakıldığında kendisiyle aynı ismi taşıyan bir bitkinin tohumudur. Ancak bu tohum farklı şekillerde farklı işlemlerden geçirilerek geçmişten günümüze kendi kültürünü oluşturmayı başarmıştır.Bu kahve türleri arasında biri var ki kendine has demleme yöntemleri ve bu yöntemlerin çeşitliliği sayesinde kendi hayran kitlesini oluşturmayı başardı: Filtre Kahve. Genellikle kahvecilerde filtre kahve makinesi ile demlenmiş olan filtre kahve çeşitleri aracılığıyla karşımıza daha çok çıksa da artık kendi evlerinde filtre kahve içen kişilerin sayısı gün geçtikçe artmaktadır.Her ne kadar damak tadı ile alakalı olsa da pek çok kişi filtre kahveyi en iyi filtre kahve makinesi ile kahvecilerde içtiğini söylüyor. Ancak durum tam olarak böyle değil. Bu yazımızda size filtre kahveden ve filtre kahve makinesi dışında evinizde filtre kahve yapma yöntemlerinden bahsedeceğiz. Kahveniz hazırsa yolculuğumuza başlayalım.
Filtre Kahve Nedir?


Kahve, kendiyle aynı ismi taşıyan kahve bitkisinin tohumudur. Bu tohum tıpkı çay yaprakları gibi sıcak su ile bir araya geldiğinde içeriğinde bulunan kafein ve diğer maddelerle sıcak bir içecek haline gelmektedir. Bu içeceği yaparken kahvenin çeşidine göre farklı demleme yöntemleri vardır. Sıcak suyun içinde çözünebilen kahveleri sıcak suya döktükten sonra karıştırmanız kahvenin hazırlanması için yeterlidir.


Çözünemeyen kahveleri demleme yöntemlerine baktığımızda en yaygın iki yöntem görürüz. Bunların ilki hepimizin bildiği Türk kahvesinde uygulanır. Türk kahvesi, kahvenin çözünemeyen kısmı olan telvesi ile birlikte sıcak suyla karıştırılarak demlenir.


Suda çözünemeyen öğütülmüş kahve çekirdeklerini demleme yöntemlerinin ikincisi ise kahveyi bir filtreden süzerek demlemektir. Bu demleme yönteminde kahvenin süzülmüş olan kısmı içilir. Kahvenin telvesi ise filtrede kalır.


Filtre kahvesi ismini işte bu kahvenin filtreden süzülmesi yönteminden almaktadır.

49 görüntüleme0 yorum

Комментарии


bottom of page